W dniu 23.01.2014, minister Arłukowicz z mównicy sejmowej zarzucił mi, że oprócz stukilkudziesięciu interpelacji napisałem jedną, z której rzekomo mam czerpać korzyści. Jak domniemuję, chodziło mu o interpelację nr 11414, której pełny tekst brzmiał:
Interpelacja nr 11414
do ministra zdrowia w sprawie zbierania punktów edukacyjnych przez lekarzy i lekarzy dentystów
Szanowny Panie Ministrze! W tym roku mija drugi, pełny, 4-letni okres zbierania punktów edukacyjnych przez lekarzy i lekarzy dentystów. Do końca roku wszyscy aktywni zawodowo lekarze muszą rozliczyć się i przedstawić dokumenty potwierdzające zdobycie minimum 200 punktów edukacyjnych w ostatnich 4 latach. Wiadomo, że duża grupa lekarzy całkowicie ignoruje ten obowiązek. Z drugiej strony, zasady zdobywania punktów nie są jednolicie uporządkowane. Myślę tutaj o sytuacji, w której liczy się np. udział w kursie, a nie jego wartość merytoryczna.
Dlatego pytam Pana Ministra:
1. Jakie konsekwencje grożą lekarzom za niewywiązanie się z obowiązku zdobycia minimum 200 punktów edukacyjnych w ostatnich 4 latach?
2. Czy planowane są zmiany w zakresie możliwości zdobywania punktów przez lekarzy np. na skutek weryfikacji jakości kursów i szkoleń?
Poseł Piotr Chmielowski oraz grupa posłów
Warszawa, dnia 7 listopada 2012 r.
W interpelacji tej wyraziłem troskę o to, aby lekarze i lekarze dentyści mieli szanse tanio bądź bezpłatnie, np. poprzez szkolenie w izbach lekarskich, zdobyć wymaganą liczbę punktów. Bo jak powszechnie wiadomo, na lekarzach pasożytują przeróżne firmy szkoleniowe, które oferując drogie, często całkowicie kuriozalne szkolenia, celowo wprowadzają w błąd i dezinformują. Aby nie być gołosłownym, znam przypadki, w których szkoleniem lekarzy zajmuje się fryzjer, kucharz a całkiem do niedawna górnik. Tak więc wielu lekarzy twierdzi, że system szkolenia oparty na dobrowolności i gromadzeniu punktów bez ich jakościowej weryfikacji jest bezsensowną udręką administracyjną. A teraz odpowiedź ministra Arłukowicza, którą podpisał z up. sekretarz Krzysztof Chlebus. Całkowicie nie na temat i bez sensu.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia – z upoważnienia ministra –
na interpelację nr 11414
w sprawie zbierania punktów edukacyjnych przez lekarzy i lekarzy dentystów
Szanowna Pani Marszałek! Na podstawie art. 115 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483, z późn. zm.) oraz art. 193 Regulaminu Sejmu RP z dnia 30 lipca 1992 r. (M.P. z 2012 r. poz. 32) przekazuję poniżej odpowiedź na interpelację posłów na Sejm RP: pana Piotra Chmielowskiego, pana Dariusza Dziadzia i pani Haliny Szymiec-Raczyńskiej z dnia 5 listopada 2012 r. w sprawie zbierania punktów edukacyjnych przez lekarzy i lekarzy dentystów przekazaną przy piśmie, znak: SPS-023-11414/12.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634, z późn. zm.) lekarz ma prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego, w szczególności w różnych formach kształcenia podyplomowego, a zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej określa, w drodze rozporządzenia, sposób dopełnienia ww. obowiązku.
W wykonaniu ww. upoważnienia wydane zostało rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 231, poz. 2326, z późn. zm.), zgodnie z którym doskonalenie zawodowe lekarza obejmuje aktywność zawodową w ramach samokształcenia lub w zorganizowanych formach kształcenia podyplomowego poprzez odbywanie szkolenia specjalizacyjnego, nabywanie umiejętności zawodowych z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenie w innych formach kształcenia. Dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego lekarza polega na stałej aktywności zawodowej. Lekarz potwierdza aktywność zawodową poprzez uzyskiwanie 200 punktów edukacyjnych, obliczonych w 4-letnich okresach rozliczeniowych. Liczbę punktów edukacyjnych odpowiadających poszczególnym formom doskonalenia zawodowego określa załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia.
Lekarz realizujący obowiązek doskonalenia zawodowego prowadzi indywidualną ewidencję przebiegu doskonalenia zawodowego w formie ewidencji doskonalenia zawodowego. Lekarz przedstawia okręgowej radzie lekarskiej do wglądu ewidencję doskonalenia zawodowego wraz z dokumentami stanowiącymi potwierdzenie odbycia określonych form doskonalenia zawodowego przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. Dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego lekarza potwierdza okręgowa rada lekarska przez dokonanie wpisu w okręgowym rejestrze lekarzy oraz w dokumencie ˝Prawo wykonywania zawodu lekarza˝ albo ˝Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty˝.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska lekarskiego i postulatom Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad zniesieniem limitów punktów za realizację poszczególnych form doskonalenia zawodowego mające w założeniu zwiększenie swobody wyboru poszczególnych form doskonalenia zawodowego i uelastycznienie zasad dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Krzysztof Chlebus
Warszawa, dnia 13 grudnia 2012 r.